Pracovní doba PO–PÁ
7:00–11:30, 12:00–16:30
7. září 2022
Nejvhodnější doba pro kontrolu nebo čištění komína prakticky neexistuje. Údržbu komína lze provádět celoročně. Jestliže necháme provést kontrolu během topné sezóny, musíme před čištěním přestat topit, aby spalinové cesty vychladly.
Čištění spalinové cesty provádí odborně způsobilá osoba. Kontrolu spotřebiče na pevná paliva o výkonu do 50 kW provádí jednou za rok kominík, nad 50 kW včetně dokonce dvakrát. Majitel objektu musí zajistit čištění komína svépomocí minimálně třikrát ročně a vytvořit o tom záznam. Čištění spalinové cesty se provádí čistícími pracemi, zejména se zaměřením na odstraňování pevných usazenin ve spalinové cestě a na lapači jisker i na vybírání pevných znečišťujících částí nahromaděných v neúčinné výšce komínového průduchu nebo kondenzátů ze spalinové cesty.
O provedené kontrole anebo čištění spalinové cesty vydá odborně způsobilá osoba písemnou zprávu podle vzoru. Pokud právnická nebo podnikající fyzická osoba provede čištění spalinové cesty svépomocí, učiní o tom záznam do požární knihy, popřípadě jiné provozní dokumentace, kterou předloží odborně způsobilé osobě při provádění kontroly.
Pokud odborně způsobilá osoba při kontrole, čištění nebo revizi spalinové cesty zjistí nedostatky, které bezprostředně ohrožují požární bezpečnost, zdraví, život nebo majetek osob a které nelze odstranit na místě, neprodleně oznámí tuto skutečnost písemnou cestou v případě nedostatků způsobených nedodržením technických požadavků na stavbu příslušnému stavebnímu úřadu a v případě nedostatků týkajících se nedodržení požadavků na požární bezpečnost orgánu státního požárního dozoru.
Čištění komínů je mechanické zprůchodnění komínového průduchu, odstranění vrstvy sazí a kondenzátů tak, aby bylo dosaženo původní světlosti průduchu. Prohlídka komína trvá zhruba hodinu, samotné čištění deset minut bez vybírání sazí. Komíny u topení na plynná paliva může čistit pouze kominík, a to jednou do roka.
Lhůty kontroly a čištění spalinové cesty během jejího provozu jsou uvedeny v tabulce č. 1. Spalinovou cestu, na kterou je připojen spotřebič paliv a která nebyla v provozu od předchozí kontroly a čištění déle, než je doba vyplývající ze lhůt čištění spalinové cesty uvedených v tabulce č. 1, není nutné do jejího opětovného uvedení do provozu kontrolovat a čistit; kontrola a čištění spalinové cesty se provedou před opětovným uvedením spotřebiče paliv do provozu. U nepoužívaného komína, který je v ústí zabezpečen proti vnikání dešťové vody a je v místech připojení spotřebiče paliv řádně označen tabulkou s nápisem „Mimo provoz“ nebo jiným vhodným způsobem, se kontrola a čištění neprovádí. Lhůty vybírání pevných znečišťujících částí nahromaděných v neúčinné výšce komínového průduchu nebo kondenzátů ze spalinové cesty stanovuje taktéž tabulka č. 1. Lhůty čištění spotřebiče na pevná paliva jsou dané v příloze č. 1.
Tabulka č.1 z Vyhlášky č. 34/2016 Sb.Lhůty kontrol a čištění spalinové cesty, vybírání pevných znečišťujících částí a kondenzátu a čištění spotřebiče paliv za období jednoho roku
Doplňující poznámky k tabulce:
Během topné sezóny je udržovaný komín zásadní nejen pro efektivní vytápění, ale především pro bezpečnost domácnosti....
Bezpečný provoz komínů a kouřovodů není jen otázkou správné instalace, ale i pravidelné odborné kontroly. Proč je tak...
Topíte rádi v krbu či kamnech, ale potom si vždy lámete hlavu nad tím, kam s popelem? V tomto článku se dozvíte pár tipů, jak...
Linka bezpečí už 30 let pomáhá dětem a studentům, kteří se dostanou do náročné životní situace nebo řeší každodenní starosti a problémy, s kterými si neví rady.
Velkou pozornost věnují prevenci, v rámci které jezdí konzultanti za dětmi do škol a sportovních klubů, natáčí vzdělávací videa, podcasty a blog. Podporovat duševní zdraví těch nejzranitelnějších nám dává obrovský smysl.
V duchu našeho motta “Vaše bezpečí, naše starost” podporujeme organizaci Popálky, která kontinuálně a komplexně pomáhá dospělým a dětem po úrazu popálením a jejich rodinám a blízkým.
Vedle toho také realizují řadu preventivních programů pro všechny sociální i věkové skupiny, aby k podobným úrazům vůbec nedocházelo.
Zdravotní klaun je dobročinná organizace, která od roku 2001 pomáhá zejména dětským, ale i geriatrickým pacientům procházet procesem léčby s úsměvem.
Posláním Zdravotního klauna je přinášet radost, dobrou náladu, a především naději na místa, kde se jich příliš nedostává. Jsou to hlavně dětské nemocniční pokoje, specializované ambulance, domácnosti pečující o těžce nemocné děti.