Pracovní doba PO–PÁ
7:00–11:30, 12:00–16:30
20. srpna 2022
Topná sezóna nás již nějakou chvíli provází, čemuž předcházely i domácí udržovací práce. Co tím konkrétně je myšleno a kdy vlastně topná sezóna začala?
Začátek otopného období je stanoven na 1.9., ale pozor – neznamená to, že se začne ve vašem domě ihned topit. Signalizátorem pro dodávku tepelné energie je totiž samotné počasí. V případě, že dojde k poklesu teplot a na teploměru bude dva dny po sobě méně než +13 st. C a nebude se očekávat oteplení, potom se zahájí dodávka tepelné energie. Na druhou stranu, když bude během otopného období průměrná teplota převyšující 13 st., může se dodávka opět přerušit.
A co byste tedy měli zvládnout předtím než se k vám dostane první vlna tepla v radiátorech?
Pokud se chcete vyvarovat chladných topení i přes zapnutí na plný výkon, zaměřte se na samotné radiátory. Aby byl v topení dostatečný tlak, prověřte v něm množství vody. Pokud bude nedostatečné, doplňte ji.
A jak správně topení odvzdušnit? Na každém radiátoru najdete odvzdušňovací ventil. Pokud je v radiátoru přebytečný vzduch, ventil při povolení začne syčet. Jakmile z radiátoru začne téct voda, uzavřete ho. Takto pokračujte v celém domě. Nezapomeňte však, že odvzdušnění se provádí od spodních patek po ty nejvyšší.
Kontrola spalinové cesty je velmi důležitá. Ideálním časem na její kontrolu je už sice po topné sezóně, ale pokud jste to nestihli, pospěšte si nyní. Pokud by se mělo na komínu něco opravovat, vyvarujete se tak situaci, že se oprava protáhne do chladných podzimních dní.
Špatně vyčištěný a nebo nevyčištěný komín vůbec může napáchat obrovské škody – i požáry, u kterých nemusíte ztratit jen svůj majetek. Proto je dobré mít na paměti, že je potřeba nechat komín zkontrolovat jedenkrát ročně. Kominík vám zkontroluje celou spalinovou cestu, vyčistí ji od sazí, podívá se, jestli v nich není omítka nebo cihlový prach ze stěny komína. Po této kontrole máte jistotu klidných a teplých zimních dnů.
Pokud jste jeho vlastníkem, nezapomeňte obstarat palivo, jako je uhlí nebo dřevo. Zvládnout byste to měli už v létě, ale pokud ho ještě nemáte doma nyní, pospěšte si. V těchto vlhkých podzimních dní vám bude dřevo těžko vysychat.
Často opomíjená jsou okna. Abyste nedopadli jako babička z malebných pohádek, která okna prokládala péřovými peřinami, věnujte jim trochu pozornosti. V případě, že vám přes okna profukuje a nemáte zrovna rozpočet na nová, řešením může být izolační fólie, která je také efektivní a není tak nákladná na její pořízení. U okenních rámů potom zkontrolujte zda v nich nejsou nějaké vady, jako je například oprýskaný lak nebo narušený sklenářský tmel.
Zdroje:
https://www.realitymorava.cz/ekonomicke-noviny/2002-blizi-se-topna-sezona-nenechavejte-kontrolu-kominu-na-posledni-chvili
https://vytapeni.tzb-info.cz/9087-pet-podzimnich-tipu-jak-se-pripravit-na-topnou-sezonu-a-snizit-naklady-na-teplo
https://www.srovnejto.cz/blog/pripravte-se-na-topnou-sezonu-5-tipu-na-co-nezapomenout/
Během topné sezóny je udržovaný komín zásadní nejen pro efektivní vytápění, ale především pro bezpečnost domácnosti....
Bezpečný provoz komínů a kouřovodů není jen otázkou správné instalace, ale i pravidelné odborné kontroly. Proč je tak...
Topíte rádi v krbu či kamnech, ale potom si vždy lámete hlavu nad tím, kam s popelem? V tomto článku se dozvíte pár tipů, jak...
Linka bezpečí už 30 let pomáhá dětem a studentům, kteří se dostanou do náročné životní situace nebo řeší každodenní starosti a problémy, s kterými si neví rady.
Velkou pozornost věnují prevenci, v rámci které jezdí konzultanti za dětmi do škol a sportovních klubů, natáčí vzdělávací videa, podcasty a blog. Podporovat duševní zdraví těch nejzranitelnějších nám dává obrovský smysl.
V duchu našeho motta “Vaše bezpečí, naše starost” podporujeme organizaci Popálky, která kontinuálně a komplexně pomáhá dospělým a dětem po úrazu popálením a jejich rodinám a blízkým.
Vedle toho také realizují řadu preventivních programů pro všechny sociální i věkové skupiny, aby k podobným úrazům vůbec nedocházelo.
Zdravotní klaun je dobročinná organizace, která od roku 2001 pomáhá zejména dětským, ale i geriatrickým pacientům procházet procesem léčby s úsměvem.
Posláním Zdravotního klauna je přinášet radost, dobrou náladu, a především naději na místa, kde se jich příliš nedostává. Jsou to hlavně dětské nemocniční pokoje, specializované ambulance, domácnosti pečující o těžce nemocné děti.