Pracovní doba PO–PÁ
7:00–11:30, 12:00–16:30
Jak často se provádí čištění a kontrola spalinové cesty?
Periodickou kontrolu komína musíte nechat provést kominíka minimálně jednou za rok. Od 1. ledna 2016 je to dokonce vaše povinnost! Ukládá vám to vyhláška č. 34/2016 Sb. Platí to nejen pro domácnosti, ale také pro rodinné a bytové domy. Kontrole podléhají také komíny od kondenzačních kotlů, turbokotlů a karem na plyn.
Pravidelnou roční kontrolu kominíkem nemusíte mít, pokud vlastníte tzv. vafky, které jsou odvětrávané fasádou. Kontrola se netýká ani komínů, které se nevyužívají. V takovém případě ale musíte zajistit, aby byly chráněné proti dešti a zřetelně označené, aby bylo jasné, že jsou opravdu vyřazené z činnosti. Čištění, kontrolu i revizi kouřovodů, komínů či spotřebičů v žádném případě neberte na lehkou váhu. Vyhláška č. 34/2016 upravuje podmínky, které jsou vyhovující pro provoz komína, kouřovodu a spotřebiče paliv z hlediska požární bezpečnosti.
V rámci kontroly komínů se provádí jejich odborné posouzení ohledně celkového stavu. Kontrola v sobě zahrnuje kontrolu požární bezpečnosti objektu, a to zejména vůči stavebnímu provedení komínu a umístění hořlavých součástí dané stavby. Kontrolu provádí kominík nebo revizní technik spalinových cest. Při kontrole je nutné zajistit přístup ke všem částem spalinové cesty, tedy od spotřebiče až po ústí daného komína. Je potřeba také zajistit nejen přístup k samotnému spotřebiči, ale i na střechu objektu. Kontrolou kominíka projde i kouřovod. Právě proto je důležité zajistit také volný přístup ke komínovým dvířkům, a to primárně kvůli bezproblémovému výběru sazí.
Kdy se čistí komín?
Lhůty čištění a kontrol komínů závisí na používaném palivu, výkonu připojeného spotřebiče paliv a na tom, zde je topeno pouze přes sezónu nebo celoročně. Minimálně je nutné provádět kontrolu a čištění jednou za rok.
Také je vhodné nechat komín vyčistit v případě, že dlouhodobě ztrácí tah nebo po používání nekvalitního paliva.
Jak probíhá kontrola?
Jakmile se prostřednictvím operátorek v našem call centru dohodnete na termínu čištění, přijede k vám kominík ve smluvený čas. Nejdříve provede vizuální prohlídku vnější části spalinové cesty po celé její délce. Zjistí tak, zda jsou na spalinové cestě vybírací, vymetací nebo čistící otvory a jestli jejich počet a provedení odpovídá normovým hodnotám. Poté kominík zkontroluje odstup pláště komína od spalných konstrukcí a posoudí celkový stav komínového tělesa i průduchu.
Součástí kontroly je samozřejmě i prohlídka a případné vyčištění kouřovodu. K prohlídce komínového průduchu používáme mimo jiné také endoskopickou kameru. Poté, co se provede vizuální kontrola spalinové cesty je vystaven protokol o provedení kontroly a případně i čištění komínu. Celková délka prohlídky spalinové cesty se pohybuje v rozmezí zhruba 40 až 60 minut a je závislá na podmínkách přístupu k ústí komínu, složitosti demontáže či montáže kouřovodu, popřípadě znečištění komínového průduchu.
Co když komín nestihnu nechat vyčistit?
Podle nového zákona, který vstoupil v platnost od ledna 2016, musí majitel nemovitosti nechat komín zkontrolovat kominíkem minimálně jedenkrát do roka. Kominík mu následně vydá zprávu o čištění a kontrole spalinové cesty. Při vyšetřování vychází pojišťovny z hasičské zprávy. Jakmile je požár zaviněn zanedbáním péče o komín, vyplatí vám méně, než kolik škoda skutečně stála.
I kdyby vás peníze, o které přijdete kvůli špatné péči o komín, vůbec nezajímaly, myslete alespoň na svůj život. Ucpaný komín může způsobit otravu oxidem uhelnatým všech členů domácnosti. V případě, že kontrola zjistí, že nemáte provedenou periodickou kontrolu kominíkem, může se pokuta vyšplhat pro fyzické osoby až do výše 10 000 Kč, pro právnické osoby je to až 100 000 Kč.
Jaké jsou podmínky požární bezpečnosti?
Každý uživatel komína a kouřovodu si musí počínat tak, aby při provozu spalinové cesty a spotřebiče paliv nemohlo dojít k požáru ovšem i při skladování a používání hořlavých nebo požárně nebezpečných látek, manipulaci s nimi, nebo s otevřeným ohněm či jiným zdrojem.
Provoz spalinové cesty a spotřebiče paliv se považuje za vyhovující z hlediska požární bezpečnosti, jestliže se kontrola, čištění a revize spalinové cesty, čištění spotřebiče paliv a vypalování komína provádí způsobem a ve lhůtách stanoveným tímto prováděcím nařízením a pokud nejsou při jejich čištění, kontrole nebo revizi shledány závady. Kontrolu spalinové cesty provádí odborně způsobilá osoba, kterou je držitel živnostenského oprávnění v oboru kominictví.
Jaký komín musí projít revizí?
Revize spalinové cesty je důležitá, a to nejen když spalinovou cestu uvádíte do provozu. O revizi spalinové cesty vydá odborně způsobilá osoba písemnou zprávu.
Revize spalinové cesty se provádí:
Linka bezpečí už 30 let pomáhá dětem a studentům, kteří se dostanou do náročné životní situace nebo řeší každodenní starosti a problémy, s kterými si neví rady.
Velkou pozornost věnují prevenci, v rámci které jezdí konzultanti za dětmi do škol a sportovních klubů, natáčí vzdělávací videa, podcasty a blog. Podporovat duševní zdraví těch nejzranitelnějších nám dává obrovský smysl.
V duchu našeho motta “Vaše bezpečí, naše starost” podporujeme organizaci Popálky, která kontinuálně a komplexně pomáhá dospělým a dětem po úrazu popálením a jejich rodinám a blízkým.
Vedle toho také realizují řadu preventivních programů pro všechny sociální i věkové skupiny, aby k podobným úrazům vůbec nedocházelo.
Zdravotní klaun je dobročinná organizace, která od roku 2001 pomáhá zejména dětským, ale i geriatrickým pacientům procházet procesem léčby s úsměvem.
Posláním Zdravotního klauna je přinášet radost, dobrou náladu, a především naději na místa, kde se jich příliš nedostává. Jsou to hlavně dětské nemocniční pokoje, specializované ambulance, domácnosti pečující o těžce nemocné děti.